Fotografia i inne hobby
Fotografia obiektywy lampy led retusz i obróbka zdjęć oraz aktualne zagadnienia które mnie interesują

Retusz

Trudno napisać coś jednoznacznego na ten temat. Retusz i obróbka zdjęć to dosyć rozległe pojęcie. Aby osiągnąć zadowalające efekty w retuszu potrzebna jest odrobina wprawy i ćwiczeń. Nic od razu nie przychodzi i wbrew pozorom nie wystarczy wyjaśnić w jaki sposób coś zrobić. Tak więc podstawową rzeczą jest dobór oprogramowania. Ja osobiście polecam Adobe Photoshop, jednak jest wiele alternatywny programów, są również darmowe programy, więc wcale nie musimy wydawać 2k na Photoshopa. Podstawowym narzędziem retuszu zdjęć jest stempel. Jest to narzędzie dostępne w większości programów. Jego działanie polega na kopiowaniu kawałka z jednej części obrazu do drugiej. Brzmi banalnie, ale obróbka zdjęć w ten sposób wcale nie jest taka prosta. łatwo retuszować pieprzyki, pryszcze i małe elementy. Problem pojawia się gdy mamy do czynienia z większym obszarem. No ale ćwiczenia czynią mistrza.
Obróbka zdjęć przed „wywołaniem” to przede wszystkim wyostrzanie. Wykorzystuje się do tego zwykle filtry wyostrzające. Można też zastosować wyostrzanie dwupoziomowe z wykorzystaniem maski warstwy. Maski dostępne są w większości średnio zaawansowanych programów graficznych i do obróbki zdjęć.
Kolejnym ważny etapem obróbki zdjęć jest kadrowanie. Do tego proponuje użyć programu JPEGCrops, w którym od razu można dopasować rozmiar odpowiedni do wywołania. Co jest szczególnie ważne w przypadku zdjęć z aparatów z matrycami ze stosunkiem boków 4:3 (większość kompaktów).
Retusz i obróbka zdjęć to temat, który można pisać książki, więc nie jest możliwe opisanie tu wszystkiego po kolei. Bardziej praktyczne informacje oraz opisy jak dany retusz, obróbkę zdjęcia wykonać znajdziecie na stronie: Retusz

Reklamy

Brak odpowiedzi to “Retusz”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

AntyHACZYK

Fotografia obiektywy lampy led retusz i obróbka zdjęć oraz aktualne zagadnienia które mnie interesują