Fotografia i inne hobby
Fotografia obiektywy lampy led retusz i obróbka zdjęć oraz aktualne zagadnienia które mnie interesują

Leasing sprzętu fotograficznego – moja opinia

Ostatnio przyszła mi taka myśl do głowy, że mógłby to być nawet dobry sposób sfinansowania zakupu sprzętu. Wprawdzie leasing zwykle bierze się na samochody, ale z tego co wiem to również często ludzie biorą np. gabinety dentystyczne w leasing, czy komputery firmowe. Nawet ostatnio pojawiło się na rynku coś takiego jak leasing konsumencki dla osób prywatnych. Dokładnie nie wiem na czym to polega, ale pewnie tak samo jak w przypadku firm. Przedmiot leasingu jest kupowany przez bank, czy też firmę leasingową. Użytkownik go używa i spłaca czynsze leasingowe, a potem na koniec wykupuje za ustaloną wcześniej kwotę wykupu.

Oczywiście w przypadku leasingu konsumenckiego nie jest to już tak opłacalne jak w przypadku firm, bo cała idea leasingu polega na tym, że otrzymuje się faktury i całość wrzuca w koszty, co przy normalnie funkcjonującej firmie przynosi adekwatne korzyści w postaci mniejszego podatku do zapłacenia. Szczególnie w przypadków płatników VAT. W przypadku leasingu konsumenckiego nic nie odliczymy, ale i tak chyba jest tańszy niż kredyt.

Z kolei w przypadku firm może się okazać nawet bardziej korzystnym rozwiązaniem, niż zakup całości za własne pieniądze. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku, bo każdy przypadek leasingu jest indywidualny.

Postanowiłem poszukać trochę opinii w sieci na ten temat. Jak się okazuje nie jest, aż tak kolorowo, ale i tak jest to często stosowane i polecane rozwiązanie. Poszukałem trochę opinii o Getin Leasing, bo znajomy miał u nich leasing na samochód. A propos o leasingu samochodów jest ogrom opinii w sieci, ale innych rzeczach już znacznie mniej, może jeszcze maszyny budowlane są dość popularne. Opinie o Getin Leasing są dość mieszane, więcej jest chyba narzekań na opłaty i tu pojawia się cały problem. W każdym leasingu są opłaty, ale ich wysokość bardzo się różni w różnych firmach. Chociaż schematy są podobne, przynajmniej w przypadku samochodów. Z reguły jak ktoś płaci te faktury regularnie to nie ma aż tak dużo opłata, ale jak ktoś ma poślizgi z płatnościami to może go to sporo kosztować. Kolejny problem polega na tym, że w firmach leasingowych te faktury często przychodzą z opóźnieniem, ale firmy to nie obchodzi, pieniądze mają wpłynąć w terminie. Getin Leasing już to podobno ogarną stosując jakąś platformę online do faktur wystawianych przez Getin Leasing – źródło: Opinie o Getin Leasing. Poruszam się w tym temacie dość teoretycznie, więc muszę bazować na opiniach w sieci. W każdym razie ten znajomy nie narzekała, ale w sieci jest za to masa narzekań na opłaty w Getin Leasing.

Firm tych jest bardzo dużo i działają niezależnie od banków, pod których markami funkcjonują. Dlatego chyba łatwiej dostać leasing niż kredyt, nie mając na przykład żadnej historii kredytowej. Czytałem też coś o jakichś wekslach, że czasami firmy leasingowe między innymi Getin, każdą sobie wystawiać weksle in blanco. Hmm… jakoś miałbym chyba obawy z wystawianiem takiego weksla, mimo że to tylko zabezpieczenie, ale w końcu przedmiot leasingu i tak należy do nich, do czasu jak nie wykupimy go po spłaceniu rat. Przy czym chyba to są sporadyczne przypadki, że firma leasingowa żąda wystawienia takiego weksla.

Reasumując jest to trochę problematyczne, ale może być opłacalne. W każdym razie podaję Wam to tylko jako pomysł, bo nawet nie wiem, które firmy zgodzą się na leasing takiego sprzętu, a które nie, bo oferują tylko samochodowy.

Powiązane wpisy:

Reklamy

Brak odpowiedzi to “Leasing sprzętu fotograficznego – moja opinia”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s